Karpuz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karpuz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karpuz, yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biridir karpuz. Özellikle aşırı sıcaklarda besleyici ve elektrolit bakımından zengin olan bir bir su kaynağı olarak da tüketilebilir. Domates gibi karpuza da kırmızı rengini likopen verir ve içeriğindeki likopen kansere karşı koruyucu etki sağlar. Göz sağlığını korur. Kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. C vitamini bakımından zengin bir meyvedir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyona karşı korur. Cildi Güneş'in zararlı ışınlarına karşı korur. Karpuz ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişir. Ülkemizde en çok Diyarbakır ve Adana illerinde bulunur. Anavatanı ise Afrikadır. Karpuz özellikle nehir ve göl kenarlarında kumlu killi topraklarda yetiştirilir. Renk ve çeşitlerine göre yeni dünya karpuzu alacalı karpuz kara karpuz gülle karpuzu Diyarbakır karpuzu gibi isimler alır. Yaz aylarında peynir eşliğinde sıklıkla tüketilir. Reçeli meyve suyu ve pastaları yapılabilir insan sağlığına birçok faydası vardır bunlar.


Karpuzun faydaları nelerdir?

  • Karpuz suyu spordan sonra meydana gelen kas ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur, bu nedenle sporcular arasında çok tüketilen bir meyvedir.
  • Karpuz kötü kolesterolü düşürür ve kalp hastalıklarının önüne geçer kolesterole bağlı olarak ortaya çıkan damar tıkanıklığına iyi gelir.
  • Prostat kanseri riskini azaltır.
  • Kalori bakımından düşük olduğu için kilo kontrolü sağlar.
  • Lifli bir yapıya sahip olduğu için. Tokluk hissi verir.
  • İçerisindeki bol miktarda A vitamini bulunur ve bu sayede göz sağlığını korur.
  • Karpuzun yüzde doksanı sudur yaz aylarında bolca tüketilmesi su kaybını önler.
  • Antioksidan bakımından zengindir
  • Oldukça besleyicidir içerisinde A ve C vitaminleri kalsiyum Demir ve magnezyum fosfor potasyum bakır mineralleri içerir ve sindirime yardımcı olur.

Karpuz Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karpuz Kaç Kalori?

Karpuz Kaç Kalori?

Karpuz Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Karpuz Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Karpuz Zayıflatır mı?

Karpuz Zayıflatır mı?

Karpuzlu Pasta Tarifi ve Malzemeleri

Karpuzlu Pasta Tarifi ve Malzemeleri

Karpuzlu Kek Tarifi ve Malzemeleri

Karpuzlu Kek Tarifi ve Malzemeleri