Karpuz Zayıflatır mı?
15 Mayıs 2024

Karpuz Zayıflatır mı?

Karpuz Zayıflatırmı, Karpuz içerisinde neredeyse %90 olan su miktarı sayesinde inanılmaz bir sıvı kaynağı olmaktadır. Bunun yanı sıra posası da kabızlık sorunu için oldukça etkilidir. Sadece şekerli bir meyve olduğu ve ekmekle tüketilmemesi gerekir. Karpuzun yanında çok yağlı peynir ve ekmek tüketildiğinde karpuz zayıflatma özelliğini kaybeder ve bunun aksine kilo aldıran bir silaha dönüşmektedir. Zayıflayayım derken kilo almayın sakın. Karpuzun içerisinde bulunan A vitamini, B6 vitamini ve C vitamini son derece etkilidir ve kilo oluşturmaz. Fakat her şeyin fazlası tabi ki zarar oluşturacaktır. Diğer besinlerde olduğu gibi çok fazla karpuz tüketmek, içerisinde bulunan şekerden dolayı kan şekerinde düzensiz dalgalanmalara neden olabilir. Dolayısıyla 2-3 dilim karpuz tüketmek kesinlikle kilo aldırmaz, karpuzun aksine içerisinde bulunan vitaminler ve mineraller kişiye oldukça zayıflama etkisi oluşturur.

Fakat bir oturuşta bir bütün karpuz tüketirseniz gereğinden çok fazla şeker almış olacaksınız. Özellikle de diyetteyseniz ve kalori hesabı yapıyorsanız size daha net rakamlar oluşturalım; 1 tabak kadar dilim karpuz yaklaşık olarak 150 gram ortalama olarak 50 kalori olmaktadır ve bu 1 dilim ekmekten daha az kalori içerdiği anlamına gelir. Aynı miktarlarda tüketimi yapılan karpuz günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık olarak %20'sini karşılar. Diyetisyenler ve beslenme uzmanları uygun gördükleri kişilere karpuz diyeti önermekte. Karpuz diyeti zayıflatıcı etkisi olduğundan dolayı karpuz zayıflatır mı sorusuna yanıt oluşturur. Karpuz yüksek su içeriğinden dolayı çok düşük kalorili sayılabilecek meyvelerden biri olmaktadır. 150 gram kadar karpuz yaklaşık olarak 45 kaloriye denk gelir. Fakat karpuzun yanında tüketilen ek besinlerle alınan bu kalori miktarında bir hayli artış gözlenebilir. Beslenme uzmanları ve diyetisyenlerin yapmış oldukları açıklamalar doğrultusunda özellikle de şeker hastalarının karpuz tüketim oranına ve tüketim sıklığına oldukça özen göstermesi gerekmektedir. Kan şekeri düzensiz olarak hızla yükselen ve kan şekeri düzeyleri oturmamış olan şeker hastaları bir süre karpuz tüketmemesi daha uygun olacaktır.

Karpuz Zayıflatırmı?

Proteinli yiyecekler daha uzun sürede sindirildiği için yanında tüketilen karbonhidratın kan şekeri yükselmesinde hızı dengeler. Kültürümüzde var olan karpuz peynir ikilisi bu nedenle zayıflamada doğru bir seçimdir. Karpuzun yanında tüketimi yapılan peynir, kan şekerinin daha yavaş yükselterek kan şekerinin daha yavaş düşmesine yardımcı olmaktadır. Tek besin diyetiyle vereceğiniz kiloyu geri almaya mahkumsunuz. Bunun yanı sıra gün içinde sadece karpuz peynir tükettiğinizde birçok vitamin ve minerali vücudunuza yeteri kadar alamamış olacaksınız. Bundan dolayı hem kısa hem de uzun dönemli sağlık problemlerine sebep olabilir. Kalsiyum kadar önemli bir mineral de demir minerali olmaktadır. Peynir ve diğer süt ürünlerinde demir minerali yok denecek kadar az. Bundan dolayı zayıflamak beslenmenizde sadece karpuz yerine günlük olarak et, tavuk ya da balık yer almalı. Ekmekte karpuz gibi temel karbonhidrat kaynaklarından bir tanesidir fakat az tüketilmelidir. Aksi taktirde aynı öğünde yüklü miktarda karpuz ve ekmeği birlikte tüketmek hem yüksek kalori hem de yüksek karbonhidrat almanıza sebep olacaktır. Çok abartıya kaçmadan yaklaşık 2 porsiyon meyveye kadar diyet içerisinde meyve tüketilebilir. Dolayısıyla örnek verecek olursak eğer karpuzu iki parmak kalınlığında, yarım ay şeklinde en fazla üç adet yenilmesi gerekir. Eğer vücudunuz karpuz peynir diyetine alışarak ilerlediği zaman sadece sürekli bir şeker duygusu oluşarak yağlanmaya sebep olur. Karpuzun yanında az miktarda et, sebze, tahılda tüketmeniz gerekmektedir. Fakat bunları yemeden sadece peynir ve karpuzla zayıflayacağım derseniz, maalesef çok daha ciddi bir karın bölgesinde oluşan yağlanma görülecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karpuz Zayıflatır mı?

Karpuz Zayıflatır mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karpuz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karpuz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karpuz Pasta Tarifi ve Malzemeleri

Karpuz Pasta Tarifi ve Malzemeleri

Karpuz Tohumu Ekimi ve Bakımı

Karpuz Tohumu Ekimi ve Bakımı

Karpuz Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Karpuz Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Diyarbakır Karpuzu Ekimi ve Bakımı

Diyarbakır Karpuzu Ekimi ve Bakımı