Karpuz Çeşitleri Türleri ve Özellikleri
24 Haziran 2024

Karpuz Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Karpuz Çeşitleri

Karpuz, kabakgiller familyasından yıllık bir bitkidir ve derin, narin toprakları sever. Dalları 3-4 metreye kadar uzanıp yayılabilir. Karpuz, yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biridir ve birçok çeşidi bulunmaktadır.

Başlıca Karpuz Çeşitleri

Yeni Hayat Karpuzu: Bursa ve Tekirdağ şehirlerinde yaygın olarak yetiştirilir. Yuvarlak bir şekle sahiptir ve kabuğu açık yeşil renkte olup, uzunlamasına hafif çizgilidir. Eti kan kırmızısı renginde olup sulu ve çok şekerlidir. En sıkı karpuz çeşitlerinden biridir.

Tekirdağ Karpuzu: Kabuğu boz renkte, ince, gevrek, sulu ve tatlıdır. Eti kırmızıdır. Yeni Hayat Karpuzu, bu karpuzun ekimini bastırmış olduğundan artık pek fazla ekilmemektedir.

Alacalı Karpuz: Etinin rengi pembemsi olup, yuvarlak ve beyzi alaca çeşitleri vardır. En çok Bursa, Balıkesir, Tekirdağ ve Çorlu'da ekilir. Kabuğu yeşil üzerine koyu yeşil muntazam lekelidir. Çekirdekleri karadır. Sulu, tatlı ve gevrektir, eti pembe kırmızıdır.

Diyarbakır Karpuzu: Çok tanınmış olan Diyarbakır Karpuzu, sadece Diyarbakır'da yetiştirilir. Birçok versiyonu vardır. Posalı, kalın kabuklu olmasına rağmen lezzeti tatlıdır. Çekirdeği siyah ve ufaktır. Dicle Nehri kenarındaki bol güvercin gübresiyle beslenen bölgelerdeki bir versiyonu 60 kiloya kadar ağırlıkta meyve verir.

Gülle Karpuzu: Makbul, kışlık bir karpuzdur. Yuvarlak, koyu yeşil kabuklu, kırmızı etli ve tatlıdır. Geç yetişir ve çekirdeği siyahtır.

Yetiştirilmesi

Karpuz, alüvyonlu topraklarda, nehir, çay, dere yataklarında verimli olabilir ve lezzetli mahsul verir. Tohumlar ocaklarda ya da çukurlara ekilir. Açılan çukurlara 4-5 çekirdek konur; 2-3 yaprak olduğunda en kuvvetlisi bırakılarak diğerleri sökülür. Tipik olarak büyüme boyunca 2-3 çapalama gerektirir. Ardından boğaz doldurulur. Çapalama, bitkinin otlardan temizlenmesine ve rutubetin kaçmamasına yardımcı olur. Havalar çok sıcak gider ve toprak çok kuru olursa tarlayı sulamak gerekebilir, ancak meyve büyümeden önce su verilmez. Çiçek açıp da meyveler olgunlaşmadan önce karpuz tarlasına girmek doğru değildir.

Karpuzun olgunlaştığını anlamak için bazı noktalara dikkat edilir. Kabuğu parlaklaşır, üzerine vurulunca tok bir ses çıkar, meyve sapının dalla birleştiği noktadaki yapraklar kurumuş olursa, karpuz olgunlaşmış demektir. Bostanda çok fazla kalan karpuz, içi boşalır ve kıymetten düşer. Boşalma fazla olmuşsa karpuzun içi çürür.

Örneğin, Tasaco 501 F1 karpuz çeşidi, hafif oval şekli ve erkenciliği ile 2014 sezonunda dikkat çekmiştir. 25 Mart tarihli gözlemlerde yaklaşık 4-5 kg ağırlığa erişen meyveleri ile Antalya haline öncelikle girecek Türk malı karpuz olarak düşünülmektedir.

Antalya, Manavgat, Serik bölgelerinde karpuz üretimi yapan üreticiler, erkenciliği ve çiçek tutma problemleri olmadan iyi verim aldıkları 501 F1 çeşidini övgüyle anmaktadırlar. Gelecek dönemlerde bu çeşidin Türkiye'nin her bölgesinde beğeni kazanacağı düşünülmektedir. 501 F1 karpuzu, raf ömrü, meyve etinin lifsiz olması ve çekirdek evinde boşluk yapmaması gibi özellikleriyle de dikkat çekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Karpuz Zayıflatır mı?

Karpuz Zayıflatır mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karpuzlu Kek Tarifi ve Malzemeleri

Karpuzlu Kek Tarifi ve Malzemeleri

Hamilelikte Karpuz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Karpuz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karpuz Hangi Bölgede Yetişir?

Karpuz Hangi Bölgede Yetişir?

Sarı Karpuz Türleri ve Özellikleri

Sarı Karpuz Türleri ve Özellikleri

Karpuzlu Frozen Tarifi ve Malzemeleri

Karpuzlu Frozen Tarifi ve Malzemeleri